Ihahaškola ‐ více s koníky

** UPOZORNĚNÍ – letos tento tábor nepořádáme. **

Patnáctidenní koňokurz pro ty, kdo to s koníky a životem s nimi myslí vážněji, neboť ihahaškoláci kolem koní tráví významnou část dne. Je vhodný i pro děti, které koně milují, ale bojí se jich.

Ihahaškola tématicky vychází z našich úspěšných kurzů pro porozumění koním a soužití s nimi „Ahoj koníčku“ a „Můj kamarád kůň“, které organizujeme již bezmála dvacet let.

Absolvent získává základní praktické znalosti a dovednosti, které může využívat nejen pro komunikaci s koňmi, ale i jinými zvířecími kamarády. Na získané zkušenosti může navázat dalším vzděláváním v kterémkoliv jezdeckém klubu či oddíle.

Kompletní kurz se skládá ze tří jarních výukových víkendů (vždy jednou měsíčně v březnu, dubnu a květnu, od pátečního večera do nedělního odpoledne, s plným zabezpečením) a srpnového 9-denního soustředění táborového typu.

Je možné se přihlásit pouze na letní soustředění, ale musíte počítat s tím, že zkušenější „jarňáci“ budou mít značný náskok ve vědomostech i zkušenostech (ale žádný strach, budou vychovaní a nebudou se povyšovat).

Ihahaškoláci

Do Ihahaškoly se mohou přihlásit holky a kluci od 10 do 16 let. Nemusí umět jezdit na koni, ale už by o koních měli dost vědět a určitě by se o ně měli aktivně zajímat.

Přijetí mladších a starších zájemců je možné po dohodě s hlavní vedoucí, tel. 608222133.

Maximální počet ihahaškoláků činí 12 osob.

Zdravotní stav

Podmínkou účasti je dobrý zdravotní stav, neboť ihahaškolní program je fyzicky poměrně náročný. Alergie apod. lehčí omezení s námi konzultujte, stejně jako ev. tělesné či jiné postižení dítěte – společně zvážíme, co je a není možné.

Program

Program kurzu zahrnuje kromě koníků a obsáhlé činnosti kolem nich i doplňkové tábornické aktivity, na kterých se společně domluvíme na místě – možností tu máme nepřeberně (viz program Ihaháčku). Nechceme o nich rozhodovat předem, protože vše bude záležet na věku, chuti, šikovnosti a umění účastníků.

Dozvíme se odpovědi na spoustu otázek, např.:

 • Jak působí zvířátka na životy lidí?
 • Jaké je poslání koní?
 • V čem a jak jsou koně užiteční?
 • Jak mohu komunikovat s koněm a kůň se mnou?
 • Co je to řeč těla?
 • Co je to koňské zrcadlo?
 • Jak funguje empatie a telepatie?
 • Proč se člověk a kůň často bojí jeden druhého?
 • Proč koně „zlobí“?
 • Kdy je kůň týraný a jak mu mohu pomoci?
 • Proč koně někdy umírají předčasně?
 • Co je to práce ze země a práce na hřbetu?

… a probereme hooodně dalších zajímavých témat.

Vše, co se dozvíme, si vyzkoušíme a ověříme v praxi (samozřejmě kromě týrání a umírání). Denně budeme trávit s koňmi a kolem nich podstatnou část dne.

Co s sebou

Běžné tábornické věci, k nim prosím počítejte s jezdeckou přilbou, jezdeckými botami (úplně v pohodě jsou i levné gumové) a rukavicemi. Chrániče a rajtky nejsou nutné, ale je to na každém účastníku.

Jezdecké vybavení se dá levně sehnat z druhé ruky na velkých inzertních a aukčních serverech (https://www.bazos.cz, https://www.sbazar.cz, https://www.aukro.cz, https://www.ifauna.cz), jen je třeba shánění nenechávat na poslední chvíli a na výhodné nabídky reagovat rychle, „lovců“ levných věcí je nemálo.

Ostatní náležitosti jsou stejné jako na Ihaháčku – spaní ve srubech, chutná strava 5× denně, pitný režim, zdravotnické zabezpečení atd.

Každý Ihahaškolák obdrží vysvědčení o absolvování Ihahaškoly s vyznačenými dovednostmi a dárek.


Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit

Termíny 2024