Ihahafarma
‐ přípravka na velký tábor

Víkendový mikrotábor s tradičním zvířátko-farmářsko-tábornickým programem, pro děti od 5 do 10 let (účast mladších či starších potomků je třeba s námi telefonicky probrat). Na absolventy našich táborů se věkové omezení nevztahuje.

Podzimní farmičky

Podzimní farmičky jsou zaměřené na sklizeň a zpracování zahradních pokladů, které jsme na jaře založili a v létě opečovávali (jen to oblilíčko nám přiveze kamarád farmář z vedlejší vesnice, který má svou práci opravdu rád). A k tomu se dozvíte, ohmatáte a ochutnáte mnoho zajímavostí, které se vám v životě určitě budou hodit. Pokud své výtvory nespotřebujete na místě, odnesete si je s sebou domů.

Pochopitelně nevynecháme koníky a zvířátka.

S ohledem na chladnější počasí spí farmaříci společně a pod dohledem ve vytápěném studiu (naši táborníci to znají). Farmářské pohádky na dobrou noc nikde jinde neuslyšíte, jsou úúúplně originální a píšeme je jen pro farmičky. Jinak mokré věci přirozeně usušíme a v případě potřeby jsme schopni zapůjčit náhradní.

Farmička v září – Bramborajda (15.-17.9.2023)

Zářijová farmička bude po celý víkend jen a jen bramborová. Úplně všechna jídla, slaná i sladká, budou připravena z našich ekobiopermabrambor, o které se táborníci v létě tak vzorně starali a k tomu statečně sbírali „amerického brouka“, mandelinku bramborovou. Farmaříci si brambůrky vlastnoručně nakopou, očistí a připraví ke zpracování. Samy si připraví hranolky a chipsy (nebojte, osmaží je kuchař), ale také si vyrobí a ochutnají léčivou bramborovou šťávu, opečou babičkovské bramborové placky na kameni a dozvědí se spoustu věcí o této téměř zázračné rostlině. K tomu nás čeká veselá Bramboriáda, tj. bramborová olympiáda, kde všichni ukážeme, jací jsme šikulové a jak umíme zabrat v týmu. Samozřejmě nebudou chybět rančové službičky, koníci a kozičky, bez nich to nejde. A večer? No jasně, ihahapohádka na dobrou noc – „O třikrát zabloudilé brambůrce“.

Jupí, už proběhla a byla supeeer :-)!

Farmička v říjnu – Dýňajda (13.-15.10.2023)

Říjnová farmička bude, jak je možno vyčíst z názvu, dýňová. Stejně jako Bramborajda bude i říjnová Dýňajda plná jídel, tentokrát připravených z tohoto úžasného a mnohými podceňovaného plodu z naší tábornické biozahrádky, který byl jednou ze základních potravin našich slovanských předků. S farmaříky budeme tentokrát vyrábět skvělou marmeládu, velmi chutný vařený dýňočaj a také si nasušíme dýňové chipsy v naší nadkamnové babičkovské sušičce. Samozřejmě si popovídáme o životě s dýněmi a naučíme se o nich hooodně neznámých věcí. A že ani tady nevynecháme rančové službičky, koníky, kozičky a také legrační Dýniádu, dýňovou olympiádu, to je jasné. Večerní uspávanka se jmenuje „Dýně Bachrajda na zaHRADu!“.

Jupí, už proběhla a byla supeeer :-)!

Farmička v listopadu – Obilajda (17.-19.11.2023)

Listopadová farmička, to bude samé obilí a obilíčko. A jak je zvykem, všechno vaření bude obilíčkové, těšte se. Farmaříci se naučí obilí rozeznávat, vše si samozřejmě ohmatají i ochutnají a pak nás bude čekat velké mletí – jak na menších ručních mlýncích, a to je pěkná dřina, tak na velkém kamenném prastarém mlýnku, kde pochopíme, jak velkými pomocníky pro naše předky byla voda a vítr. Jojo, jasně že bude obilíčkové učení, rančové službičky a zvířectvo včetně koňojízdy, to „muší bejt“, to by nebyla farmička celá. To samé i Obiliáda, obilná olympiáda, která procvičí naše svalíky i mozkové závitíky. A také ihahapohádka, tentokrát se jmenuje „Jak Ječmínek s Ovsíkem pohladili Měsíc“.

Jupí, už proběhla a byla supeeer :-)!

Farmička v prosinci – Vánočkajda (15.-17.12.2023)

Prosincová farmička je předvánoční a je jasné, co se na ní bude dít. Můžete se těšit na postní vaření podle receptů našich praslovanských prababiček, které vůbec nebylo „hladové“, žádný strach. A co svátečního si společně připravíme? S farmaříky vyrobíme malované svíčky z pravého vosku na vánoční stůl, roztomilé ozdobičky ze skleněných perel a k tomu si upleteme a upečeme voňavou kouzelnickou vánočku Simsalabim, mňam. Čeká na nás i povídání o starých svátečních obyčejích našich předků, ale i rančové službičky, zvířátka a také rozum i tělo posilující (možná vysilující) Vánočkiáda, vánoční olympiáda. Večer přifoukne prosincový severák ihahapohádku „Jak se sluníčko navrátilo k lidem“.

Kvůli chřipajzně drtivé většiny farmaříků musela být odložena na příští vánoce. Ale bude :-)!

Jarní farmičky

Farmička v březnu – Mlékajda (1.-3.3.2024)

Březnová farmička je první jarní a zahrada se probouzí k životu, ale zatím opatrně a pomaluuu – a tak se k ní a v ní budeme chovat. Zkontrolujeme pupeny na ovocných stromečcích, projdeme záhony, vytrhneme první lezoucí plevel a posbíráme podzimní chvojovou přikrývku. A pak se hned šupkydupky vrhneme na tu naši mlékárnuuu – z biomléka od kamarádky farmářky (naše koza Sněhurka bude mít kůzlátka a mléko schovává pro ně) společně vyrobíme vše, co dobře umíme: přírodní sýr, kefírek, jogurtík a také si vlastnoručně stlučeme máslíčko – to bude dobrota s čerstvě upečeným chlebíkem, mňam! A až se večer schová sluníčko, čeká nás ihahapohádka „Kterak se přihodilo, že Stračena nadojila jahodový koktejl“.

Farmaříci, můžete se dole přihlásit!


Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit
Ilustrace aktivit

Termíny 2024

Ihahafarma 1. 3. - 3. 3. 1800,- ještě jsou volná místa
Přihlášení na tábor